telefon: 12 66 23 635

INFORMACJA  DOTYCZACA  DYWANÓW  AKRYLOWYCH

W wyrobach o okrywie runowej ciętej strzyżonej występuje zjawisko wychodzenia luźnych włókien z powierzchni użytkowej, zwłaszcza w początkowym okresie użytkowania. Jest to cecha charakterystyczna wyrobów z runem ciętym. Zjawisku temu ulega jedynie niewielki procent masy runa. Efekt ten ustępuje po rozpillingowaniu przędzy.

Dywany akrylowe wykonane są dodatkowo techniką ręcznego taftowania. Ciągnąc za pojedynczy włos działamy siłą pionową, która przy normalnym użytkowaniu nie występuje. Dywan jest zadeptywany.
 
Wystające pojedyncze włosy należy przyciąć nożyczkami równo z powierzchnią dywanu.

 
INSTRUKCJA  CZYSZCZENIA  DYWANÓW  Z  WISKOZY

1. Czyszczenie podstawowe
 
Regularnie, delikatnie odkurzać dywan przy użyciu ssawki  (bez szczotki)  zawsze w kierunku ułożenia włosa "z włosem"  a nie  "pod włos".
 
Początkowo  dopuszczalny  piling runa jak w produktach  wełnianych, z czasem zanikający.


2. Usuwanie  plam
 
Rozlane płyny usunąć natychmiast papierem ,bibułą lub tkaniną absorbującą wilgoć (w kierunku ułożenia runa "z włosem" nie "pod włos") .

Nie można trzeć plamy: tarcie powiększa plamę i zniekształca runo.

Zalaną część należy zamoczyć w wodzie o temperaturze do 50o C  najlepiej z dodatkiem szarego mydła  (nie używać  środków pieniących). Dłonią delikatnie przeczesać włos, myjąc go w ten sposób i wypłukując zabrudzenia. Wodę  należy odciągnąć dłonią w kierunku ułożenia włosa. Dywan z tak ułożonym runem (spłaszczonym) pozostawić  do wyschnięcia. Należy szczególnie unikać zagnieceń mokrego dywanu. Po wysuszeniu włos samoczynnie wstanie.

 
3. Pranie całego dywanu.
 
Dopuszczalne jest pranie całego dywanu w/w sposób. Należy jednak pamiętać, iż do prania dywanów wiskozowych   nie wolno używać silnych środków chemicznych, ani szamponów czyszczących typu Vanish (dotyczy to również  wszystkich typów dywanów z włókien naturalnych, jak np: wełna).

 
Dywany z włókien wiskozowych (sztuczny jedwab) tkane są na bawełnie i dzięki temu  jako jedyne mogą być prane. Zabrudzenia, które są następstwem normalnego użytkowania są najłatwiej usuwalne z tego typu dywanów. Należy jednak  pamiętać, że producenci któregokolwiek z typu dywanów (wełna, heatset, frize, polipropylen) nie udzielają gwarancji na 100  % usunięcie wszystkich plam.

www.dywanywitek.pl