Jak dobierać kolory i wzory farb?

Kolory mają bardzo duży wpływ na percepcję wnętrz. Mogą optycznie powiększać lub pomniejszać pomieszczenie, a nawet poszerzać je lub zwężać. Mogą sprawiać wrażenie przytulnych i ciepłych lub odwrotnie – zimnych i surowych. To wszystko można osiągnąć przez odpowiedni dobór odcieni farb i stopni połysku.
Na przykład, jeśli ściany pokoju pomalujemy w różnobarwne pionowe pasy to będzie sprawiał wrażenie wyższego niż jest w rzeczywistości.

Oczywiście największy wpływ na percepcję wysokości pomieszczenia ma odpowiedni dobór koloru sufitu. Zastosowanie bardzo jasnych odcieni lub bieli sprawi, że pokój będzie wydawał się optycznie wyższy. Dodatkowo możemy uzyskać efekt wyższego pomieszczenia, gdy gzymsy lub górne części ścian zostaną pomalowane na kolor sufitu.

Natomiast wybór ciemnych kolorów uczyni wnętrze niższym i mniej przestronnym. Przy niskim wnętrzu możemy odnieść wrażenie nadmiernej ciężkości sufitu . Dlatego przy bardzo wysokich pomieszczeniach zabieg malowania sufitu w ciemnych odcieniach wykorzystywany jest świadomie, w celu jego obniżenia.

Poza tym kolory ciepłe, szczególnie nasycone czerwienie lub pomarańcze mogą optycznie pomniejszyć wnętrze. Wybór takiej kolorystyki zalecany jest osobom, które chcą sprawić, żeby pomieszczenie było bardziej przytulne.

Jeżeli chcemy aby pokój sprawiał wrażenie większego polecane są odcienie z gamy chłodnej lub zimnej (oczywiście w jasnych odcieniach). Najpopularniejszym kolorem jest w tym wypadku niebieski ( lubiany zarówno przez kobiety jak i mężczyzn ).

Warto pamiętać również, że za pomocą koloru możliwe jest również skrócenie lub wydłużenie pomieszczenia. Aby wywołać pierwszy efekt malujemy krótsze ściany na kolor ciepły i intensywny, a pozostałe na kolor jaśniejszy i chłodniejszy.

Jeżeli na ścianę naniesiemy farbę w ciemnym i chłodnym odcieniu (na przykład granat, nasycona zieleń oceaniczna), to osiągniemy efekt oddalenia.