telefon: 12 66 23 631

INFORMACJA O CZYSZCZENIU I KONSERWACJI DYWANÓW  I  WYKŁADZIN

Aby utrzymać jak najdłużej świeży i doskonały wygląd wykładzin dywanowych i dywanów należy:

1.Regularnie odkurzać.

2.Natychmiast usuwać wszelkie plamy i zabrudzenia.

3.W razie potrzeby czyścić na mokro.

 ODKURZANIE

Właściwe odkurzanie jest kluczowym elementem w konserwacji wykładziny dywanowej/dywanu, zarówno wełnianej jak i z włókien syntetycznych. Do regularnego czyszczenia wykładziny z runem ciętym zaleca się użycie odkurzacza lub trzepanie trzepaczką.  W wyrobach o okrywie runowej ciętej i strzyżonej występuje zjawisko wychodzenia luźnych  włókien z powierzchni użytkowej, niepokojące nabywców szczególnie w początkowym okresie użytkowania. Jest to cecha charakterystyczna wyrobów z runem ciętym. Zjawisku ulega jedynie niewielki procent masy runa. Aby skrócić okres "kurzenia się" zaleca się od początku użytkowania - częste i staranne odkurzanie wykładziny dywanowej/dywanu odkurzaczem.

CZYSZCZENIE  NA  MOKRO

Dopuszcza się tylko metodą szamponowania,  zabezpieczajacą wykładzinę dywanową/dywan przed przemoczeniem. Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy, korzystającej  ze sprawdzonych środków. Przy odświeżaniu zabrudzonej wykładziny/dywanu w warunkach domowych należy zastosować  dostępne na rynku środki i postępować zgodnie z zaleceniami producenta;

- zawsze przed szamponowaniem - wykładzinę dywanową/dywan należy dokładnie odkurzyć. Nie wolno podczas czyszczenia dopuścić do jego przemoczenia.

 - jeśli zalecane jest szamponowanie, a następnie usuwanie tłustych plam przy użyciu odpowiednich rozpuszczalników - to po szamponowaniu należy najpierw pozostawić wykładzinę/dywan do wyschnięcia.

- mokry wyrób należy suszyć tylko w pozycji poziomej, w temperaturze pokojowej.

ZALECENIA SPECJALNE

1. Nie dopuszczać do silnego zabrudzenia .

2.Chronić wykładzinę dywanową/dywan przed wilgocią i zamoczeniem.

3.Unikać zagnieceń i załamań.

4.Do usuwania plam stosować preparaty handlowe po uprzednim sprawdzeniu, czy nie uszkadzają  one włókien, wybarwień,  podklejenia spodu.

USUWANIE PLAM I ZABRUDZEŃ

Podstawową zasadą jest natychmiastowe działanie, które decyduje o skuteczności usunięcia  zabrudzenia. Rozlane na wykładzinę/dywan płyny należy szybko zebrać bibułą lub tkaniną, natomiast inne zabrudzenia  usuwać delikatnie nożem lub łyżką. Plamy należy czyścić zawsze od jej krawędzi ku środkowi. Nie trzeć plamy, tarcie powiększa plamę i zniekształca runo. Jednorazowo należy stosować niewielkie ilości środka czyszczącego, aby nie przemoczyć wykładziny/dywanu. W celu uniknięcia tworzenia się zacieków, kontury plam należy posypać talkiem lub mąką ziemniaczaną. W przypadku plam z błota najpierw trzeba poczekać aż wyschną, a następnie odkurzyć odkurzaczem.